آیا یادگیری زبان روسی سخت است؟

آیا یادگیری زبان روسی سخت است؟

درست است که یادگیری زبان روسی به سخت بودن مشهور است اما هر چه باشد از زبانهای چینی، ژاپنی و عربی سخت تر نیست! شاید بسیاری از ایرانی ها چون در دبیرستان با انگلیسی آشنا شده اند در نگاه اول به الفبای روسی آن را بعلت داشتن علایم الفبای سریلیک ترسناک می بینند. در واقع هراس از الفبای سریلیک یکی از مکررترین بهانه های مطرح شده برای عدم رغبت به یادگیری زبان روسی است. می پذیریم که الفبای روسی متفاوت تر نسبت به انگلیسی ست، اما انصافاً اصلاً سخت نیست. اتفاقاً تعدادی از حروف مانند انگلیسی نوشته شده و تقریباً به همان صورت تلفظ می شوند. الفبای روسی را می توان در طول یک هفته (یا حتی کمتر) مسلط شد. علاوه بر این نظام املای روسی بسیار شفاف تر و ساده تر در مقایسه با انگلیسی ست. در روسی نیز مانند همه زبانهای هند و اروپایی، کلمات بسیاری با ریشه ی لاتین و یونانی وجود دارد که به راحتی از پس نقاب الفبای سریلیک قابل تشخیص است.
همچنین صد ها کلمه ی مدرن مانند اینترنت، کامپیوتر، وب سایت، چت و… که مستقیماً از انگلیسی آمده اند. و نیز بسیاری کلمات از روسی وارد انگلیسی شده و بنابراین از قبل آنها را می دانید مانند: سزار، تروئیکا، ودکا ، کاسمانافت … و کم نیست کلماتی که در فارسی و روسی دیده می شود مانند سماور، چای … و حتی کلماتی مشترک با برخی از گویش های فارسی همچون گیلکی در کلماتی مانند لوتکا، پامیدور ، … .
در واقع چیز های زیادی وجود دارد که یادگیری زبان روسی را از زبان های دیگر آسان تر می کند. رمز موفقیت این است که از این چیز های آسان برای غلبه بر موارد سخت تر، در مسیــر پیشرفت خود بهره برداری کنید.

امّا گرامر… بله گرامر روسی چندان آسان نیست. چراکه در روسی از پیشوند ها، پسوند ها و پایانه های بسیاری برای صرف اسم، فعل، صفت … و حتی عدد استفاده می شود. در حقیقت به لطف همین ویژگی هاست که روسی دارای تعداد زیادی قافیه کلمات نسبت به زبان های دیگر است که به او انعطاف پذیری و تنوع حیرت انگیزی را داده است. پس جای تعجب نیست که ترجمه شکسپیر، گوته و… به روسی بسیار زیبا شده اند.

بر اساس صرف گرامر روسی، ظاهر اغلب کلمات در جملات مختلف از لحاظ جنس، شمار، حالت و… تغییر می کنند و به این ترتیب نقش و مفهوم هر کلمه از شکل و نحوه صرف آن مشخص است و دیگر احتیاجی به ترتیب تغییر ناپذیر اجزای جمله ( همانند انگلیسی) وجود ندارد.
در زبان روسی نظام حالت کلمات (پادژ) وجود دارد که اگر به آن کمتر از حد مطلوب توجه شود باعث مشکلاتی در تمام بخش های مهارت زبانی خواهد شد. علاوه بر این ها، افعال روسی دارای ویژگی دستوری نمود ( вид )، هستند که در کمتر زبانی مشابه آن دیده می شود. افعال روسی دارای دو نمود هستند: نمود  استمراری برای بیان کارهای درحال اجرا و انجام نشده؛ و نمود مطلق برای بیان نتیجه کاری که قبلاً تمام شده باشد بکار می رود.
تکیه ی کلمات نیز بر مشکلات می افزاید. در روسی تکیه کلمه می تواند در هر سیلابی بیاید و قائده چندانی برایش وجود ندارد و می توان گفت که نحوه تلفظ و تکیه ی هر کلمه را باید جداگانه و با تمرین بسیار بصورت سماعی آموخت.
با وجود این مشکلات، خیل روزافزونی از افراد، با علاقه و رغبت بسیار، در سراسر جهان، برای تسلط بر زبان روسی تلاش می کنند. شاید آنها زبان روسی را به دلیل اهمیت بین المللی روسیه در مناسبات سیاسی، و یا جایگاه روسیه در علوم فضایی، پتروشیمی و هسته ای، و یا به علت شهرت آثار ادبی داستایوسکی، تولستوی، پوشکین، گوگول، چخوف و سایر مشاهیرش؛ روسی را فرا می گیرند. در هر صورت امروزه روسی به زبانی محبوب برای یادگیری تبدیل شده است که در ایران نیز شاهد گسترش آن هستیم.
ما می دانیم که زبان روسی ارزش آن را دارد که برایش تلاش شود، به دلایل مختلفی …

هرچه می گویید را می توانید بنویسید.

زبان روسی کار شما را در این بخش بسیار راحت کرده است. هرچه را که به زبان می آورید می توانید به همان شکل بنویسید.  پس دیگر مثل زبان انگلیسی استرس دیکته کلمات را ندارید. شما می توانید یک متن را بدون اینکه حتی معنی کلمات را بدانید به راحتی بخوانید.

صرف فعل در زبان روسی

زبان روسی برای نشان دادن افعال در زمان های مختلف از شما می خواهد آن را صرف کنید. صرف افعال در هر زبانی نیاز به وقت و توجه دارد. اما خبر خوب این است که اگر صرف چند فعل را یاد بگیرید، بقیه افعال قابل پیش بینی هستند و می توانید از روی یک الگو آنها را دنبال کنید.

آیا زبان روسی یاد بگیریم؟

اما اگر بخواهید جواب آیا زبان روسی سخت است؟ را در یک جمله بگوییم باید گفت به آسانی زبان ایتالیایی نیست اما به هیچ عنوان زابن سختی نیست. اما با یادگیری زبان روسی آنقدر متمایز می شوید که ارزش این مقدار انرژی را داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کانون زبان پارسایان 88255600 تماس حاصل فرمایید

 


بازگشت بازگشت به صفحه نخست

نشانی و تلفن شعبه‌های کانون زبان پارسایان :::

شعبه مرکزی (گیشا)

تلفن: 88255600
ابتدای کوی نصر (گیشا) سمت راست، پلاک 7، مجتمع آموزشی پارسایان

شعبه پارک‌وی

تلفن: 26293601
چهارراه پارک‌وی، ضلع جنوب شرقی، نبش خیابان ولیعصر، پلاک 1، جنب داروخانه آرامش

شعبه توحید

تلفن: 12-66574910
میدان توحید، ابتدای نصرت شرقی (دکتر میرخانی)، پلاک 230، طبقه دوم