تکنیک های مهم در ریدینگ آیلتس

تکنیک های مهم در ریدینگ آیلتس

تکنیک های مهم در ریدینگ آیلتس

 

تکنیک اول : درک کلی یا Skimming

در این تکنیک ، اول ابتدا و انتهای متن را مشخص کنید . ببینید متن از کجا شروع و در کجا تمام می شود . بعد عنوان اصلی متن و عناوین فرعی یا زیر عنوان ها را بخوانید ، بدون نگرانی از عدم درک کامل و کلمه به کلمه . در آیلتس جنرال در متن ها دو قسمت اول معمولا عنوان های مستقل دارند و یا از لحاظ محتوایی دسته بندی شده اند اما در آیلتس آکادمیک پاراگراف ها عناوین مستقل ندارند . حالا ببینید آیا متن عکس و زیر عکس دارد یا خیر . در صورت وجود به آنها دقت کنید و متن زیر عکس ها را بخوانید . ببینید آیا متن پاورقی و یا مینی دیکشنری دارد یا خیر . دانستن این موارد به شما کمک می کند تصویر بهتری از کلیا متن داشته باشی . سپس بدون نگرانی از معانی برخی لغات جدید ، پاراگراف اول و پاراگراف آخر را بخوانید . سعی کنید فقط معنای کلی این دو پاراگراف را درک کنید . با این کار می توانیم درباره محتویات سایر پاراگراف های فی ما بین و معانی کلمات جدد حدس درست بزنیم . حالا با حدسیات بدست آمده سراغ سایر پاراگراف های فی ما بین می رویم . با خواندن جملات اول و آخر هر پاراگراف سعی کنید ایده اصلی هر پاراگراف را درک کنید و بعد ایده کلی را در مارجین یا حاشیه کنار متن بنویسید .

 

تکنیک دوم : پیدا کردن یا Scanning

در این تکنیک ، ابتدا به سراغ سوالات می رویم و کلمات کلیدی آنها را مشخص می کنیم . بهتر است این کار سوال به سوال انجام شود . اسامی خاص مثل نام افراد و کشورها را با کشیدن دایره دور آنها مشخص کنید . مقادیر عددی مثل تاریخ ها و قیمت ها را با کشیدن مستطیل دور آنها متمایز کنید و لغاتی که می توان برای آنها معادل و مترادف پیدا کرد را زیرشان خط بکشید . سعی کنید در هر سوال حداقل سه کلمه کلیدی شامل هر یک از موارد فوق را مشخص کنید . حالا به سراغ متن می رویم و با توجه به سوال قسمت مربوطه را که در مرحله قبل آن را مشخص کرده ایم اسکن می کنیم و به دنبال کلمات کلیدی می گردیم و ترجیحا اسکن کردن را از سمت راست به چپ انجام بدهید تا درگیر خواندن متن نشوید و با پیدا کردن کلمات کلیدی سوال ، هر جا که تراکم و یا نزدیکی این کلمات زیاد می شوند را پیدا کنید .

 

تکنیک سوم : مطالعه عمقی یا Intensive Reading

در این تکنیک ، پس از اینکه در مرحله اسکن کردن ، محل موضوع سوال را پیدا کردید ، مشغول خواندن عمقی می شویم یعنی با توجه به سوال پرسیده شده این بار باید کل قسمت مربوط به سوال را مطالعه نماییم . در این تکنیک درک صحیح معنای کلمات و ساختارها بسیار مهم است و اگر کلمه و یا ساختاری را کامل متوجه نشوید ، ممکن است سوال را اشتباه پاسخ دهید. حتی در صورتی که با کلمه و یا ساختار جدیدی مواجه شدید ، سعی کنید با کمک گرفتن از معانی کلمات قبل و بعد و با در نظر گرفتن موضوع کلی متن ، نزدیک ترین معنا ممکن را حدس بزنید . باز هم اگر بخش مورد نظر از متن را خواندید ولی فکر میکنید که کاملا جواب را پیدا نکرده اید ، حتمن یک جمله قبل و یا یک جمله بعد از محل مورد نظر را مطالعه کنید . این بار حتمن جواب را پیدا خواهید کرد .

 

مطالب مرتبط 

دوره ویژه آیلتس پارسایان

تکنیک های مهم در ریدینگ آیلتس

انگلیسی را بهتر بیاموزیم

زبان را با فیلم یاد بگیریم یا نه ؟

10 نکته مهم اسپیکینگ آیلتس

تفاوت آیلتس و تافل


بازگشت بازگشت به صفحه نخست

نشانی و تلفن شعبه‌های کانون زبان پارسایان :::

شعبه مرکزی (گیشا)

تلفن: 88255600
ابتدای کوی نصر (گیشا) سمت راست، پلاک 7، مجتمع آموزشی پارسایان

شعبه پارک‌وی

تلفن: 26293601
چهارراه پارک‌وی، ضلع جنوب شرقی، نبش خیابان ولیعصر، پلاک 1، جنب داروخانه آرامش

شعبه توحید

تلفن: 12-66574910
میدان توحید، ابتدای نصرت شرقی (دکتر میرخانی)، پلاک 230، طبقه دوم