تفاوت آیلتس و تافل

تفاوت آیلتس و تافل

 تفاوت بین امتحان تافل و آیلتس

 

در این مقاله قصد داریم به صورت کامل تفاوت های میان دو آزمون آیلتس و تافل را برای افرادی که در دوراهی انتخاب یکی از آزمون ها هستند شرح دهیم.

هر دو امتحان برای سنجش تسلط افراد به زبان انگلیسی درچهار مهارت شنیداری، نوشتاری، گفتاری و درک مطلب طراحی شده اند.

آزمون آیلتس یک تست زبان انگلیسی برای مقاصد آموزشی، مهاجرتی و شغلی میباشد و مورد قبول هزاران انیستیتو در سرتاسر جهان می باشد

برگزاری این امتحان یک کار مشترک بینBritish Council  و  IDP  استرالیا میباشد. آیلتس امتحان انگلیسی بریتیش میباشد و در بریتانیا و کشورهای مشترک المنافع مثل استرالیا و نیوزلند است. بسته به نوع ورود و هدف متقاضی آنها میتوانند مدول جنرال و یا اکادمیک را انتخاب کنند.

در طرف مقابل آزمون تافل در جستجوی توانایی های فرد در زمینه برقرای ارتباط به زبان انگلیسی در فضای آموزشی ، دانشگاهی و کلاسی می باشد و مورد قبول موسسات مختلف در سرتاسر کشورهای جهان از جمله آمریکا ، انگلستان ، استرالیا به همراه 100 دانشگاه برتر دنیا است. امتحان تافل به وسیله ی موسسه امریکایی Education Testing Service  انجام می شود و بر خلاف آیلتس آمریکایی انگلیسی می باشد. این آزمون ارجحیت بیشتری نسبت به آیلتس بین موسسات آمریکایی دارد.

تفاوت ها

  1. تفاوت اساسی

 

گذشته از فرم انگلیسی که در دو امتحان متفاوت است در امتحان تافل اکثر سوالات چند گزینه ای هستند بر خلاف آیلتس که در آن انواع مختلف ای از سوالات مانند چند گزینه ای، جای خالی، صحیح یا غلط و نگارش های کوتاه میباشد. امتحان آیلتس به صورت چشمگیری کوتاه تر از تافل است.

آیلتس 2 ساعت و 40 دقیقه زمان میبرد در حالیکه امتحان تافل 4 ساعت زمان میبرد. به دلیل اینکه تافل بیشتر شامل سوالات چند گزینه ای میباشد و نیازمند توانایی های آنالیتیکالی بالا میباشد در حالیکه امتحان آیلتس به دلیل تنوع بالاتر سوالات حافظه بیشتری نیاز دارد.

  1. تفاوت های ساختاری

در هر بخش تفاوت های ساختاری وجود دارد:

گفتاری

در حالیکه این بخش در هر دو مشترک میباشد در آزمون آیلتس این بخش به صورت رو در رو در مقابل ممتحن انجام میشود و توسط یک ممتحن نمره دهی میشود . در تافل  جوابها به 6 سوال از طریق یک میکروفون ضبط شده و برای 6 ممتحن برای نمره دهی ارسال میگردد. آزمون گفتاری آیلتس 11-14 دقیقه زمان میبرد و معمولا در روزی مجزا از بقیه اسکیل ها انجام میگردد در حالیکه در آزمون تافل مدت زمان امتحان گفتاری 20 دقیقه است و در یک روز با بقیه مهارت ها گرفته میشود.

نوشتاری

مهارت نوشتاری در تافل برخلاف آیلتس که نوشتن بر کاغذ است به صورت تایپ پشت سیستم میباشد. در هر دو امتحان دو تسک نوشتاری وجود دارد. در تافل تسک یک از شما یک متن 5 پاراگرافی که بین 300-350 کلمه است انتظار میرود. برای تسک دو، گزیده ای از یک متن با موضوع مشابه و جوابدهی به آن می باشد که عموما بین 150 تا 225 کلمه میباشد. در امتحان آیلتس در تسک 1 جنرال نامه نگاری اداری یا غیر اداری با حداقل 150 کلمه است  و در آکادمیک به صورت گراف یا چارت سوال مطرح میشود و توضیحات امتحان دهنده و نحوه نگارش مبنای نمره دهی می باشد حداقل کلمات همانند آزمون جنرال میباشد. در تسک 2، آیلتس از امتحان دهنده میخواهد که به سوال که پرسیده شده به صورت استدلالی و یا از نظر شخصی و یا مقایسه ای جواب داده شود.

شنیداری

این دو آزمون در بخش شنیداری تفاوت های عمده ای دارند. در آزمون تافل بین 40-60 دقیقه زمان میبرد و شامل گزیده ای از تدریس دانشگاهی و مکالمات عرف در محیط دانشگاه میباشد. در این آزمون ابتدا افراد به فایل صوتی گوش میدهند و نوت برداری میکنند و سپس به یک سری از سوالات چند گزینه ای جواب میدهند در حالیکه در آزمون آیلتس افراد در حین گوش دادن به مکالمات به سوالات جواب میدهند و زمان مکالمات متفاوت و در حدود 30 دقیقه میباشد تنوع سوالات شنیداری آیلتس به مراتب بیشتر است و محدود به سوالات چند گزینه ای نمی باشد ضمن اینکه در آزمون آیلتس مکالمات صرفا دانشگاهی نیست و موضوعات مختلف را شامل میشود.

درک مطلب

این بخش در هر دو آزمون تقریبا مشابه می باشد. درک مطلب آزمون تافل از سه – پنج بخش تشکیل شده و 20 دقیقه زمان برای تکمیل هر بخش زمان وجود دارد که هرکدام با مضمون آکادمیک می باشند که ممکن است در کلاس های آموزشی مختلف با آنها برخورد شود. بعد از خواندن مطالب متقاضی به  یکسری از سوالات چند گزینه ای جواب میدهد که بر مبنای مقالات موحود در این بخش است. در آزمون آیلتس آکادمیک 3 بخش مختلف وجود دارد که هر سه بخش از مقالات آکادمیک میباشد زمان برای هرکدام 20 دقیقه است و متقاضی باید به سوالات مختلفی جواب بدهد و محدود به سوالات چند گزینه ای نیست در آزمون جنرال 1 بخش از مقالات آکادمیک می باشد و بقیه بخش ها مقالات جنرال مختلف در زمینه اخطار ، آگهی تبلیغ و غیره است.

3-امتیاز و نمره دهی

مهارت های گفتاری و نوشتاری در تافل به صورت کلی بر اساس تنوع لغات و نحوه درست استفاده از آنها گرامر صحیح و نگارش درست نمره دهی میشوند. در آیلتس اما این امتیاز دهی به صورت جداگانه با المان های مختلف نظیر منطقی بودن، انسجام، گرامر و تسلط  میباشد. برای مثال یک متن با پیشرفت منطقی ایده ها ولی گرامر ضعیف تر نمره بالاتری در تافل میگیرددر حالیکه یک متن با گرامر و لغات قوی تر ولی با توانایی پایینتر ایده پردازی در آیلتس نمره بالاتری خواهد گرفت.

در امتحان آیلتس نمره دهی در بازه ی 1-9 میباشد و در تافل این پایه بین 0-120 است.

هر اسکیل به صورت جداگانه نمره دهی میشود و در انتها در آیلتس میانگین نمره همه اسکیل ها به عنوان نمره اورال و نهایی در نظر گرفته می شود. اما در تافل هر اسکیل از 0 تا 30 نمره دارد و مجموع نمرات هر اسکیل در نهایت معین کننده نمرات نهایی تافل از 120 میباشد. 

 

مطالب مرتبط 

دوره ویژه آیلتس پارسایان

تکنیک های مهم در ریدینگ آیلتس

انگلیسی را بهتر بیاموزیم

زبان را با فیلم یاد بگیریم یا نه ؟

10 نکته مهم اسپیکینگ آیلتس

تفاوت آیلتس و تافل


بازگشت بازگشت به صفحه نخست

نشانی و تلفن شعبه‌های کانون زبان پارسایان :::

شعبه مرکزی (گیشا)

تلفن: 88255600
ابتدای کوی نصر (گیشا) سمت راست، پلاک 7، مجتمع آموزشی پارسایان

شعبه پارک‌وی

تلفن: 26293601
چهارراه پارک‌وی، ضلع جنوب شرقی، نبش خیابان ولیعصر، پلاک 1، جنب داروخانه آرامش

شعبه توحید

تلفن: 12-66574910
میدان توحید، ابتدای نصرت شرقی (دکتر میرخانی)، پلاک 230، طبقه دوم