10 نکته مهم اسپیکینگ آیلتس

10 نکته مهم اسپیکینگ آیلتس

 

نکات مهم درباره اسپیکینگ آیلتس

 

این نکات برای کمک بیشتر به متقاضیان آیلتس در راستای بهبود عملکرد آنها در زمینه اسپیکینگ طراحی شده اند و شامل نکاتی مهم برای موفقیت در آزمون آیلتس میباشد.

 

  1. هر 3 پارت تست را تمرین کنید

ممتحن از لحظه ی ورود متقاضی به ایشان گوش میدهد و بر اساس آن در مورد نمره تصمیم گیری می کند. صرفا آمادگی خود را به 1 یا 2 پارت محدود نکنید و برای هر سه پارت آمادگی داشته باشید. هر کدام از سه پارت در نهایت به شما در گرفتن نمره کلی کمک خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که بدنبال چه هستید و ساختار جملات را تمرین کنید. لازم نیست همه پارت ها را باهم تمرین کنید اما نیاز است برای هر بخش زمان موردنظر را در تمرین در نظر بگیرید.

 

  1. روان صحبت کردن مهمتر از دقیق صحبت کردن است.

گرامر ، دایره لغات و دقیق صحبت کردن معیارهای مهمی برای نمره دهی هستند. بهرحال مراقب باشید تمرکز زیاد بر روی دقیق صحبت کردن به قیمت از دست دادن نمره برای روان صحبت کردن تمام شود. اگر حین مصاحبه ایرادات گرامری و یا کلمات خود را تصحیح میکند اشکالی ندارد ولی این مورد را هر دفعه که دچار اشتباه میشوید تکرار نکنید. با توقف کردن در وسط جمله و رفع کردن ایراد به دفعات زیاد روان صحبت کردن شما مورد چالش قرار میگیرد و نمره از دست خواهید داد، همچنین در پارت 2 برای شما بسیار مشکل خواهد بود که همه مطالب را در 2 دقیقه کاور نمایید.

  1. از زمان درست افعال در جملات استفاده نمایید

25 درصد از نمره در اسپیکینگ مرتبط با دقیق صحبت کردن و گرامر میباشد. سوالاتی که توسط ممتحن پرسیده میشوند در راستای این طراحی شده اند که متقاضیان جواب های مختلفی با ساختار گرامری متفاوت بدهند ، برای همین بسیار مهم است که شما به دقت به سوالات گوش دهید تا با زمان صحیح افعال به سوالات جواب دهید. وقتی پارت 1 را تمرین میکنید به تنوع زمان افعال توجه داشته باشید.

  1. با یک شخص دیگر تمرین کنید.

خودخوانی ((self-study  تکنیک مهمی در آمادگی برای آزمون آیلتس میباشد ولی وقتی به اسپیکینگ میرسیم نقش تمرین با یک شخص دیگر بسیار حیاتی است. شخص دیگری را که برای آزمون آماده میشود پیدا کنید تا به یکدیگر برای رسیدن به هدف نهایی کمک نمایید. از دوستتان بخواهید نقش ممتحن را بازی کند و در نهایت نقاط قوت و ضعف شما رو گوشزد کند و جاهایی که نیاز به تقویت دارید به شما بگوید. داشتن همراه میتواند پروسه مطالعه را کمتر خسته کننده کند

  1. از آزمون های معتبر آیلتس به عنوان منبع استفاده کنید.

برای تمامی اسکیل ها در آزمون آیلتس بسیار مهم است که شما از سوالات معتبر و واقعی آیلتس استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که سوالاتی که استفاده میکنید از فرمت آیلتس پیروی کرده و موضوعات آن قبلا در آزمون های دیگر آیلتس به دفعات مطرح شده باشد. به همین منظور شما نیز اطمینان حاصل کنید که جوابهایتان از ساختار و ملزومات مورد نیاز نمرهدهی تبعیت کند. هر قسمت از اسپیکینگ 4-5 دقیقه طول میکشد که تکمیل شود. اگر جوابهای شما در پارت 1 و پارت 3 کوتاه باشند احتمالا ممتحن از شما سوالات بیشتر خواهد کرد.

 

  1. متوجه معیار نمره دهی باشید

بسیار مهم است که بدانید هر امتحانی که میدهید شما نیازمند گرفتن نمره خوب بر حسب توانایی هایتان هستید. اغلب بسیار شگفت انگیز است که متقاضیان میگویند برای گرفتن نمره بالاتر باید بیشتر حرف زد. این صحیح نیست.

ممتحنین آیلتس معیارهای مشخصی برای نمره دهی به دانش آموزان در بخش اسپیکینگ دارند. این معیار ها عبارتند از : روان صحبت کردن، پیوستگی، دایره لغات، تنوع ساختار گرامری ، دقیق حرف زدن و البته تلفظ.

 

 

 

  1. صدای خود را ضبط کنید.

یکی از ساده ترین و تاثیرگذارترین راه ها برای شناسایی نقاط ضعف در آزمون اسپیکینگ ضبط کردن صدا توسط کامپیوتر یا گوشی می باشد. هنگامی که به صدای خود گوش میدهید از صحبت های خود نوت برداری کنید و بر حسب معیار های نمره دهی نقاط ضعف خود را شناسایی و برای رفع آنها تلاش کنید. بعد از شنیدن صدای خود از اینکه آنچه انتظار دارید برآورده نشده است سرخورده نشوید و آن را در قالب پروسه تمرینی به مرور اصلاح کنید.

 

  1. بیشتر زمان خود را صرف صحبت کردن کنید.

این نکته ممکن است بسیار معمول و ابتدایی به نظر برسد اما بسیاری از دانش آموزان بدون صحبت کردن خود را آماده اسپیکینگ میکنند. مطمئن شوید که جوابهای خود را بلند و همانگونه که در آزمون خواهید گفت تمرین کنید. مطالعه نکات و نوت برداری بسیار مهم هستند اما بدون تمرین صحبت کردن فایده ای ندارند. هر چقد بیشتر در خانه یا کلاس و یا با دوستانتان صحبت کنید در جلسه امتحان راحتتر خواهید بود.

 

  1. نوت برداری و استفاده از آن را یاد بگیرید

این نکته مشخصا برای پارت 2 بسیار حیاتی است. از 1 دقیقه زمان اهدایی در پارت 2 برای نوت برداری صحیح و نهایتا روان صحبت کردن استفاده کنید.حتی اگر تصور میکنید موضوع ساده ای مطرح است از نوت برداری غافل نشوید. نوت برداری تکنیکی است که شما میبایست هر وقت پارت 2 را تمرین میکنید روی آن کار کنید. همچنین هنگامی که پارت 2 را تمرین میکنید به نوت ها نگاه بیندازید و ایده را مرور کنید ولی سعی نکنید آنها را عینا بخوانید. نوت ها برای آن هستند که شما جزییات سوال را به خاطر بیاورید و به آنها جواب دهید.

 

  1. هیچگاه رویایتان را رها نکنید.

بسیاری از افراد از دستیابی به نمره مورد نظرشان باز میمانند به دلیل آنکه از تلاش دست میکشند.بله، آیلتس دشوار است ولی اگر تلاش کنید نهایتا به آنچه که میخواهید دست خواهید یافت.به کارهایی که میتوانید بعد از گرفتن نمره موردنظرتان در آیلتس انجام دهید بیاندیشید و با انگیزه بمانید. فقط خود اشخاص هستند که مانع از دستیابی به نتیجه مورد نظرشان میشوند پس تلاش کنید و هرگز رویایتان را رها نکنید.

کانال رسمی تلگرام مرکز زبان پارسایان را دنبال کنید

صفحه رسمی پارسایان در اینستاگرام را دنبال کنید

 

مطالب مرتبط 

دوره ویژه آیلتس پارسایان

تکنیک های مهم در ریدینگ آیلتس

انگلیسی را بهتر بیاموزیم

زبان را با فیلم یاد بگیریم یا نه ؟

10 نکته مهم اسپیکینگ آیلتس

تفاوت آیلتس و تافل


بازگشت بازگشت به صفحه نخست

نشانی و تلفن شعبه‌های کانون زبان پارسایان :::

شعبه مرکزی (گیشا)

تلفن: 88255600
ابتدای کوی نصر (گیشا) سمت راست، پلاک 7، مجتمع آموزشی پارسایان

شعبه پارک‌وی

تلفن: 26293601
چهارراه پارک‌وی، ضلع جنوب شرقی، نبش خیابان ولیعصر، پلاک 1، جنب داروخانه آرامش

شعبه توحید

تلفن: 12-66574910
میدان توحید، ابتدای نصرت شرقی (دکتر میرخانی)، پلاک 230، طبقه دوم