آزمون آلس چیست ؟ بیشتر بدانیم

آزمون آلس چیست ؟ بیشتر بدانیم

 آزمون آلس چیست؟

 

در ترکیه آلس معادل امتحان کنکور ایران اما نسبتا آسانتر از کنکور است ،شرط ورود به مقاطع بالا ارشد و دکترا تلقی میشود.

گزینش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای ترکیه از طریق کنکور سراسری تخصصی (مانند ایران) انجام نمی‌پذیرد، بلکه دانشگاه‌ها به صورت جداگانه مدارک و امتیازهای لازم را از داوطلبان درخواست نموده و با برگزاری امتحانات داخلی اقدام به پذیرش دانشجو در این مقاطع می‌نمایند.آلس یکی از شروط دانشگاه هاست که البته میتوان به جای آن جی آر ای را ارائه کرد که معادل انگلیسی است،  دانشگاههای ترکیه سالانه دو بار اقدام به اعلام لیست رشته هایی که در آنها پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا خواهند داشت و نیز ظرفیت پذیرش دانشجو در آن رشته ها برای هر دو مقطع می‌نمایند. داوطلبان باید رشته‌ای را که می توانند در آن ادامه تحصیل بدهند انتخاب نموده و اقدام به ثبت نام جهت شرکت در امتحانات مربوطه و طی مراحل پذیرش نمایند.

- طول دوره کارشناسی ارشد حداقل دو سال و دکترا چهار سال می‌باشد. تعداد واحدهای لازم برای گذراندن در هر دو مقطع عموماً بین 20 تا 30 واحد می‌باشد که باید در نیمی از طول مدت تحصیل گذرانده شوند و بقیه دوره به گذراندن پایان نامه اختصاص دارد.

- زبان تدریس در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا، ترکی یا انگلیسی می‌باشد.

- بطور کلی متقاضیان ورود به دوره های کارشناسی ارشد و دکترا نیاز به طی مراحل زیر دارند:

1) شرکت در آزمون ALES و اخذ امتیاز آن
2) قبولی در آزمونهای زبان و اخذ مدرک آن (بسته به زبان تدریس دانشگاه مدرک زبان ترکی یا انگلیسی مورد نیاز است)

3) شرکت در مصاحبه تخصصی توسط هیات علمی گروه مربوطه

4) ارایه مدارک جهت بررسی و معادل سازی

- آزمون ALES تحت عنوان امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) بوده و امتیاز آن جهت ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی و موارد مشابه از قبیل دوره‌های تخصصی و پذیرش مربی در دانشگاهها و ... در  ترکیه مورد نیاز می‌باشد. امتیاز بدست آمده در این آزمون بوسیله برگه نتایج آزمونALES به متقاضیان اعلام می‌شود و در مواقع لزوم توسط متقاضیان به موسسات مربوطه ارائه می‌گردد.

- آزمون ALES، سالانه دوبار توسط مرکز گزینش و جابجایی دانشجوی ترکیه (ÖSYM) در ماههای May (اواخر اردیبهشت) و December (اوایل آذر) در ترکیه برگزار می‌شود. این آزمون یک امتحان استعدادسنجی شامل 2 بخش Sayisal و Sözel است و هدف از آن، ‌سنجش توانایی متقاضیان در زمینه‌های کلامی، رقمی و تفکر منطقی می‌باشد که بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تکمیلی می تواند تاثیر گذار باشد. بدین ترتیب، سوالات این آزمون در جهت سنجش میزان معلومات افراد در رشته‌ تحصیلی تخصصی آنها نمی‌باشد. سؤالات به گونه‌ای طراحی می شوند که فارغ التحصیلان رشته های مختلف دانشگاهی قادر به پاسخ دادن به آنها باشند.

حداقل امتیاز برای آلس 55 الی60 برای رشته های مهندسی و فقط از بخش ریاضی فیزیک وهوش( Sayisal) می باشد.

و برای غیر مهندسی از بخش ریاضی نیز حداقل 55 میباشد. البته شایان ذکر است نمرات بالاتر شانس بیشتر در قبولی دارند.

- تمام کسانیکه در سال آخر دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند و نیز دارندگان مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانند در آزمون ALES شرکت نمایند. آزمون ALES در مراکز دانشگاهی 41 شهر ترکیه و قبرس شمالی برگزار می‌گردد. نتایج آزمون ALES از تاریخ برگزاری آزمون به مدت سه سال اعتبار خواهد داشت.

 

مطالب مرتبط 

راجب آزمون TOMER بیشتر بدانیم 

همه چیز در مورد تافل

آزمون ماک آیلتس

آزمون آلس چیست ؟

با آزمون FCE بیشتر آشنا شویم 


بازگشت بازگشت به صفحه نخست

نشانی و تلفن شعبه‌های کانون زبان پارسایان :::

شعبه مرکزی (گیشا)

تلفن: 88255600
ابتدای کوی نصر (گیشا) سمت راست، پلاک 7، مجتمع آموزشی پارسایان

شعبه پارک‌وی

تلفن: 26293601
چهارراه پارک‌وی، ضلع جنوب شرقی، نبش خیابان ولیعصر، پلاک 1، جنب داروخانه آرامش

شعبه توحید

تلفن: 12-66574910
میدان توحید، ابتدای نصرت شرقی (دکتر میرخانی)، پلاک 230، طبقه دوم